En geç bir sonraki iş günü saat 13:00'e kadar gönderilmelidir.
LÜTFEN ARACINIZI SEÇIN

Araç kaydı olmadan araba parçaları arayın

Anahtar numarasını girin KBA No. 2.1 ila 2.2

Katalizör (KAT)

Katalizör – pasif bir atık gaz temizleme sistemi

Atık gaz sisteminizdeki katalizörün görevi, atık gazdaki çevreye zararlı olan zararlı maddeleri (NOx) suya ve CO2'ye dönüştürmektir.

Günümüzdeki motorlu taşıtlara ağırlıklı olarak üç yollu katalizörler monte edilmektedir. G-KAT'ı, günümüzde Otto motorunuzun standart donanımının bir parçasıdır. Burada, motor kontrolünüzün yazılımı üzerinden regülasyon kast edilmektedir, kesinlikle katalizörün değil.

Katalizör, yapısı ve birleşimi ile akan atık gazların kimyasal elementlerini katalize eden, yani kıran / değiştiren ve böylece istenilen sonucun elde edilmesini sağlayan pasif bir sistemdir. Katalitik maddeler (kaplamalar), atık gazınızda bulunan zararlı maddelere aşağıdaki şekilde etki etmektedir:

  • CO, oksidasyon ile CO2 haline gelir
  • HC, oksidasyon ile H2O ve CO2 haline gelir
  • NOx, redüksiyon ile N2 haline gelir.
Bu üç işlem, 3 yollu katalizör ifadesinin nedenidir. Burada gösterilen ve tarif edilen işlemler, gerçekte çok daha karmaşıktır ancak burada çok fazla derine inilmiş olunur.

Yukarıda tarif edildiği gibi bir katalizörde azaltma ve oksidasyon işlemleri gerçekleşmektedir. Oksidasyonda O2, yani oksijen, gereklidir ve azaltma için de karbonmonoksit CO. Bir yandan bu iki reaksiyon partneri ve diğer yandan diğer üç reaksiyon partneri, DOĞRU oranda, zararlı maddelerin zararsızlara (çevreye uyumlu) yüksek bir dönüştürme derecesini oluşturmaktadır.

Aynı iyi bir futbol maçına benzer – iyi oyunun doğru oranını antrenör ile kurallar devralır. Katalizördeki "Kural oluşturucusu", ulaşılması gereken verilerin yazılı olduğu yazılımdır. Motor kontrolü ise kurulu yazılıma göre çalışır ve verilerinizi (oyun durumu) sondalardan alır.

Atık gaz sisteminde normalde iki lambda sondası bulunmaktadır – bir regülasyon sondası ve bir teşhis sondası. Sensorik, motor kontrolüne, atık gazların katalizörün öncesi ve sonrasındaki birleşiminin, belirli değerlerle ne kadar uyumlu olduğunu bildirir ve enjekte edilen hava yakıt karışımının çok ince veya çok kalın olduğuna dair karar verir ve sürekli regüle eder. Dengeli bir duruma ulaşıldığında ve tüm bileşenler düzgün ve birbiriyle uyumlu şekilde şartlara uygun olarak çalıştığında binek araca trafiğe çıkış için geçilen atık gaz test raporu verilir.

Daima memnun olmanızı ve aracınızı da mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde tekrar her zamanki gibi kullanabilmenizi istiyoruz. ConTra-Automotive GmbH dolayısıyla katalizör değişimi için her türlü çalışmanın onaylı bir uzman servis tarafından yapılmasını açıkça önermektedir. Bu değişimin tarafınızca yapıldığında veya teknik şartlar uyarınca eğitimini almış bir servis tarafından yapılmadığında herhangi bir tazminat veya değişim talebi hakkını tanıyamamaktayız.

Listeleme Şekli Liste Izgara

Ürünler 6337'ün 1-10'si

Sayfa
sayfa başı
Büyükten Küçüğe Sıralamayı Ayarla
Listeleme Şekli Liste Izgara

Ürünler 6337'ün 1-10'si

Sayfa
sayfa başı
Büyükten Küçüğe Sıralamayı Ayarla
© 2023 ConTra Automotive GmbH. All Rights Reserved.